free site creation software


Jak si opatřit výstroj na Slamburk?

Každý družiník
má předepsanou výstroj. Varkoč a štít s označením družiny, ke které náleží. Družinu si může vybrat a přihlásit se k ní online. Nebo přímo na místě konání akce, pokud ještě volná místa budou.  

Výroba varkoče

Varkoč je jednoduchý, svrchní rytířský oděv v barvách družiny, někdy označen i erbem. Varkoč se v pase přepásává opaskem. 
Jeho výroba i domácí je poměrně jednoduchá. Jde prakticky o pruh látky šíře ramen a dlouhý alespoň po kolena. Uprostřed se prostřihne otvor pro hlavu a v pase se přepáše opaskem.
Šikovnější švadlenky jej mohou obroubit, založit a vytvořit podsádku a rozparek. Zde přikládám i nákres střihu.
Záleží pouze na Vás, jak to bude Vašemu rytíři slušet. Pro účel akce postačí i jednoduchý pruh látky, jak se zmiňuji výše. Vždyť ve workshopu půjde pouze o trhání látky z role. A místo opasku kolem pasu postačí konopný provaz.

Výroba štítu

Každý rytíř potřebuje štít a slamburský bojovník obzvlášť. Bude se jím krýt před sprškou papírových míčků a úderů soupeřova meče. Štít je potřebný i proto, že je na něm vyobrazen erb družiny. Některé barvy varkočů se nám opakují, ale štít je daný pevně.
Na výrobu štítu použijte lehký a pevný materiál. Doporučuji překližku, nebo sololit. My vyrábíme štíty ze sololitu. Rozhodně se netrapte se štíty z papíru, kartonu nebo lepenky. Veškeré úsilí které do něj vložíte bude po chvilce rozcupováno a rytíř je bez štítu. Je to škoda. Pokud nemáte možnost vyřezat si štít vlastní, mohu Vám poslat základ štítu již prohnutý a Vy si jej pouze domalujete. A nebo ještě levnější rovný.
Velikost štítu doporučuji do 50ti centimetrů. Samozřejmě si můžete vyrobit větší nebo menší. I Tvar štítu záleží na Vás. Nám jde jenom o to, aby na štítu byl znak příslušné družiny. Jenom má zkušenost radí, že ideální velikost štítu pro kluky od 6ti do 13ti let je 43cm výška a tvar, jako vidíte v galerii.
Uchycení štítu doporučuji dvěma popruhy. Je to nejpohodlnější pro manipulaci se štítem a nejjednodušší na výrobu. Ale opět záleží na Vás.
Malování štítu. Doporučuji barvy Balakryl nebo Denas. Obě značky dobře kryjí a dobře se míchají. Počítejte ovšem s tím, že plechovka stojí přes 200,-Kč. Tak aby Vás štít nevyšel příliš draze Figury (obrazce erbů) můžete v rámci této akce použít. Tímto uděluji gerelání pardon na copyright pro tuto akci.

Akci pořádá město Borovany ve spolupráci s borovanskými spolky, organizacemi a množstvím přátel, dobrovolníků a nadšenců.