Mobirise Website Builder
Jak si obstarat výstroj?

Každý družiník má předepsanou výstroj. Varkoč a štít s označením družiny, ke které náleží. Družinu si může vybrat a přihlásit se k ní online. Nebo přímo na místě konání akce, pokud ještě volná místa budou. Výstroj je možné si vyrobit ručně doma, zakoupit u nás nebo si ji vyrobit v dopoledním workshopu přímo na místě (varkoče, štít a meč á 200,-). Jak si výstroj opatříte?

Výroba varkoče

Varkoč je jednoduchý, svrchní rytířský oděv v barvách družiny, někdy označen i erbem. Varkoč se v pase přepásává opaskem.
Jeho výroba i domácí je poměrně jednoduchá. Jde prakticky o pruh látky šíře ramen, který je dlouhý alespoň po kolena. Uprostřed se prostřihne otvor pro hlavu a v pase se přepáše opaskem.
Šikovnější švadlenky jej mohou obroubit, založit a vytvořit podsádku a rozparek. Mohou varkoč ušít i dvoubarevný – polcený, jak vidíte na obrázku. Zde přikládám nákres střihu. (Odkaz na střih s náhledem.)
Záleží pouze na Vás, jak to bude Vašemu rytíři slušet. Pro účel akce postačí tedy i jednoduchý, jednobarevný pruh látky. Vždyť ve workshopu v den konání akce půjde pouze o trhání látky z role. A místo opasku kolem pasu postačí konopný provaz. Označení erbu na varkoči není nutné. U varkoče je důležité zachovat barvu družiny.

Výroba štítu

Každý rytíř potřebuje štít a slamburský bojovník obzvlášť. Bude se jím krýt před sprškou papírových míčků a úderů soupeřova meče. Štít je potřebný i proto, že je na něm vyobrazen erb družiny.
Na výrobu štítu použijte lehký a pevný materiál. Doporučuji překližku, nebo sololit. My vyrábíme štíty ze sololitu. Pokud nemáte možnost vyřezat si štít vlastní, mohu Vám poslat kurýrem základ štítu již prohnutého a Vy si jej pouze domalujete. Na akci samotné budeme ve workshopu používat ještě levnější – rovný štít.
Velikost štítu doporučuji do 50ti centimetrů. Samozřejmě si můžete vyrobit i větší nebo menší. I Tvar štítu záleží na Vás. Nám jde jenom o to, aby na štítu byl znak příslušné družiny. Má zkušenost radí, že ideální velikost štítu pro kluky od 6ti do 13ti let je 43cm výška a tvar, jako vidíte na obrázku.
Uchycení štítu doporučuji dvěma popruhy (v úrovni zápěstí a v úrovni předloktí). Je to nejpohodlnější pro manipulaci se štítem a nejjednodušší na výrobu. Ale opět záleží na Vás.
K pomalování štítu doporučuji barvy Balakryl nebo Denas. Obě značky dobře kryjí a dobře se míchají. Pro tuto akci můžete využít našich návrhů figur.
Doprovodné obrázky z akce na tomto webu jsou pouze ilustrativní fotky z minulých ročníků. Pro letošní rok vyhlašujeme tyto 4 družiny.

Offline Website Builder